top of page

Historie a hlavní události v kapele Něžná noc aneb Jak to znovu rozjet a nebát se ničeho.

 

V roce 2014 se potkávají Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl. Již během jara vznikají první společné písničky jako je Únor, Zkus otevřít můj hrob, na světě už je dokonce demo Saharovy skladby Neměj strach.

V červnu vydává Blanka po dlouhé době EP ve stylu country nazvané Divokej Praha-západ (vyd. Warner Music), který vydala se svojí kapelou poté, co definitivně odešla z Tiché dohody. Po pár měsících ale i tenhle její projekt přestává mít smysl, protože se zde najednou rýsuje něco úplně jiného...and now something completely different.

 

Poté již logickou cestou vznikají základy společného projektu se Saharou a začíná se formovat sestava doprovodné skupiny, zatím ještě bez názvu. První fotky Blanky a Sahary nafotil Martin Kout.

Na podzim již Blanka a Sahara vystupují společně ve dvojici na prvním koncertě, kterým je otvírání malešického minipivovaru. V září jde kapela natočit do studia Elements první píseň Únor, na kterou vzniká podomácku vyrobený videoklip, který natočil a sestříhal Blančin syn Kristian. Je umístěn na youtube a kapela hraje v rytmické sestavě Ivan Kadaňka (bicí) a Martin Schneider (basa), na kytaru přichází Saharův mladý a talentovaný objev, dvacetiletý Jakub Trš.

 

Po vánocích je již jasné, že Sahara bude hrát na kytaru, Blanka se ujme kláves a zřejmě také bookingu.

 

V lednu 2015 Blanka natáčí svoji 13. komnatu pro ČT v režii Jiřího Střechy (mj. autora dvou videoklipů její dřívější kapely Tichá dohoda).

 

 

 

Kapela se rozhodne pro název Něžná noc a vyjíždí na první jarní klubové koncerty. Během půl roku se zjistí, že kytarista Jakub byl přijat na FAMU v oboru zvuk a tudíž se musí přednostně věnovat studiu.

V červnu místo něj přichází ostřílený kytarista Standa Jelínek, který se Saharou již před lety spolupracoval a tudíž se vlastně vrací do starého kolektivu. Kapela absolvuje pár koncertů na letních festivalech. O Trutnoff kapela bohužel přijde kvůli náhlé Blančině operaci, ale jinak se vše rozbíhá velmi dobře a do budoucna to vypadá nadějně. Na podzim jsou spuštěny první webové stránky a založen FB Něžná noc. Vychází velký rozhovor v MF Dnes a také v časopise Interview.

 

Také je třeba se poohlédnout po někom, kdo by byl ochoten vydat kapele desku. Na radu přátel se kapela uchyluje k tzv. crowdfundingu na Facebooku, který sice požadovanou částku na projekt vybere jen částečně, ale na základě kampaně se objeví vydavatel Lubomír Houdek, který nabídne pomocnou ruku a také první album zafinancuje a vše se naplánuje k vydání, na což se všichni velmi těší.

 

V tu chvíli nastává doba začít intenzivně pracovat na podobě desky, načež se ukáže, že kytarista Standa do konce roku nebude mít čas se ani sejít, natož se věnovat přípravě alba, což kapele moc nevyhovuje. Okamžitě se tedy shání náhrada, aby se mohlo jít v termínu do studia. Standa je tím poněkud překvapen, ale kapela se již nechce nechat nikým omezovat. Možná si již také uvědomuje svůj průměrný věk.

V listopadu je angažován Tomislav Zvardoň, kterého do kapely přivede Blanka, která s ním před pár lety hrála ve své kapele.

 

2016 - rok kdy se vše zrealizovalo.

V březnu a dubnu probíhá nahrávání ve studiu Audio Kokpit u matadora a velmistra českého zvukařského umění Petra Kocfeldy. Album vzniká za emotivních okolností, když se nový kytarista Tomislav vzpouzí věnovat příliš ze svého času kapele Něžná noc, protože má sám vlastní ambice a vlastní projekt. Nakonec desku nahraje a s výsledkem je spokojen. Repertoár je již na koncertech ohraný a vyzkoušený, jen se ukáže, že stopáž je poněkud kratší než by měla být. Během jediné víkendové noci vznikne píseň Něžná noc, což se v podstatě rovná zázraku a délka alba je zachráněna. Ale náhoda to není-prostě jak říká Sahara: když se to umí, tak se to umí.

Na koncertech dobrý ohlas, občas se Tomislav nechává zastoupit svým kamarádem Ondřejem Ekrtem, se kterým se také občas střídá například ve skupině Laura a její tygři. Mimochodem Ondřej byl šikovný záskok, který se nám celkem líbil a rádi jsme si s ním občas zahráli. Zaskakoval (a dobře) také kytarista Marek Šmaus.

 

V červnu začíná mediální partner Radio Beat hrát první singl, kterým se stala skladba Neměj strach, v červenci kapela zveřejnila na youtube skladbu Jaká jsem a v srpnu se začal realizovat videoklip písně Neměj strach, který připravil a natočil Ivan Tatíček. V srpnu se kapela také objevila na posledním festivalu Trutnoff 2016.

 

15. září vyšlo u vydavatelství Galén Praha první album s názvem Neměj strach. Promo fotky kapela svěřila fotografům Jiřímu Turkovi a Janě Jabůrkové (J3T), což se ukázalo být velmi dobrým krokem. Deska byla velmi dobře přijata jak fanoušky tak hudební kritikou, objevily se články a nominace na album roku, Blanka a Sahara byli označeni jako „spojení roku“. Kapela odjela k desce podzimní turné po deseti českých a moravských městech.

Na konci roku vydavatel překvapil Saharu, že mu k 60. narozeninám vyrobil album také v podobě vinylu, což se setkalo s nadšeným ohlasem fanoušků. Na konci roku kapela vystoupila na silvestrovské akci Radia Beat na Klamovce. Bylo pod nulou a nešly zateplovací fukary - k vidění na youtube.

 

V lednu roku 2017 bylo CD Neměj strach časopisem Rock and Pop oceněno jako Album roku. Sahara byl na Rádiu Beat nominován v anketě Osobnost roku (vyhrál Luboš Pospíšil) a v květnu kapela získala nominaci na Žánrové ceny Anděl v kategorii Rock and Pop (vyhrála Lenny). V červnu a v červenci kapela vystoupila například na festivalu Krásný ztráty na Konopišti, na Valašském Špalíčku a také poprvé na Slovensku, konkrétně na festivalu v Hlohovci.

V září skupina vystoupila třeba na Mělnickém vinobraní a chystala se na podzimní část turné, které mělo začít v Divadle Pod čarou v Písku. Jaké však bylo naše překvapení, když po celou dobu lehce nezačleněný Tomislav oznámil, že v kapele brzy skončí a sám si dal termín, do kdy. První koncert turné nechal klidně odehrát „záskokovi“ Marku Šmausovi.

Kapela zareagovala okamžitým vyhazovem neloajálního člena a rychlou výměnou za zájemce o jeho post Ondřeje Ekrta, kterému mezitím Tomislav „vyfoukl“ Lauru. Celé turné již odjel Ondřej.

 

Chystalo se nahrávání druhého alba, protože Něžná noc chtěla definitivně potvrdit svoji novou pozici na českém hudebním nebi. V září vznikl další videoklip na píseň Nepátrej po stopách, natočený na hradě Házmburk, jehož tvůrcem byl Jan Šulc a jeho tým, k vidění na youtube.

 

Kapela používá jako promo hlavně Facebook, Instagram a youtube. Mediálním partnerem je Radio Beat.

 

Na konci listopadu se kapela opět ocitla ve studiu Petra Kocfeldy. Tentokrát s písněmi neohranými, zbrusu novými, autoři Blanka a Sahara si nechali „volnou ruku“ a prostor na určitou improvizaci ve studiu. Jezdilo se natáčet každý den v hustém vánočním provozu a práce na albu byly velmi intenzivní.

 

V lednu 2018 kapela absolvovala ještě nějaké dokončovací práce na albu Tak se věci mají.

V únoru zahrála na pozvání pro Obranu národa v Lichtenštejnském paláci k výročí připomenutí zásluh bojovníka proti fašismu generála J. Bílého, chvíli poté, co mu Blanka se Saharou také zahráli na předávání Čestného občanství hl. města Prahy.

16.března vyšlo album Tak se věci mají, objevily se rozhovory v Rock and all, na Novinkách, v Týdnu a v jiných periodikách a bylo přichystáno turné devíti koncertů po celé republice.

V květnu spatřil světlo světa nový videoklip s názvem Jasnej den, opět v produkci Jana Šulce a také studia v Praze - Klecanech, který měl premiéru na koncertě v Rock café a nyní je k vidění na youtube.

 

V létě pro změnu oznámil kytarista Ondřej Ekrt, že od podzimu v kapele skončí, protože je nejvíce angažován svou profesionální činností - je koneckonců povoláním chemický inženýr. To už nám post kytaristy přišel jako zakletý. Sahara se rozhodl, že udělá radikální řez a zavolal svému dřívějšímu kamarádovi a skvělému kytaristovi Tomovi Valáškovi, který se již objevoval kdysi v jeho dřívější kapele Precedens (například v klipu písně Tisíc jmen) a který od září do kapely nastoupil s plnou parádou.

V říjnu se spustily nové webové stránky neznanoc.com                            

Rok 2019:

Kapela koncertuje s repertoárem z nové desky, úspěch mají jak akustická tak celokapelová vystoupení. Na jaře Sahara v Lucerna Music baru pokřtil nové album Pošli to tam Michala Pavlíčka, na které mu napsal tři texty. Ke konci roku vzniká materiál na videoklip k písni Už mě nechytej a Blanka dopisuje svůj životopis. S realizací obojího se počítá zřejmě na rok 2021. Na výročí 30 let po revoluci je pozvána 17. listopadu na hodinový rozhovor do státního rozhlasu kde dostane nabídku na vlastní vysílání pořadu Mikrofórum. Po již předem proběhnuvší cenzuře nakonec s díky odmítá. Vychází i velký rozhovor v Magazínu MF Dnes, nakonec taktéž zcenzurovaný. Sahara napsal text pro píseň Michala Pavlíčka Tohle není pláč do filmové komedie Ženská na vrcholu. Vánoční koncert kapely v Praze na lodi Kamina byl senzační.

Rok 2020:

Po dvou měsících a koncertech v olomoucké Bounty a v klubu Zarabanda v Děčíně přišel na začátku března celostátní zákaz vystupování související s epidemií Covid-19. Během karantény tedy pracujeme na nových věcech a taky se věnujeme domečku a zahrádce. Vzniká home-videoklip Už mě nechytej, který točí a vyprodukuje Blanka se synem Kristianem - na začátku června zrealizováno. Koncerty, které jsou uvnitř, kompletně odpadají kvůli nastaveným hygienickým podmínkám a vše se přesouvá ven ze sálů nebo až na podzim. Těžké časy pro celou kapelu...ale hned první koncert po karanténě v Červeném Kostelci byl hojně navštíven. Live stream v teplickém Knaku pro jižanské internetové Radio Dixie  ze série Dixie on the road se trefil přímo do všeobjímající celosvětové mizérie s "rasistickými" tématy, ale výsledek je, doufáme, již navždy k vidění na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Nv1LdRi0TnA&list=RDNv1LdRi0TnA&start_radio=1&t=0

Léto přineslo změnu v obsazení rytmiky. Rozhodli jsme se tak v zájmu syrovějšího soundu kapely. Na místo basového kytaristy přichází Aleš Zenkl (dříve Tichá dohoda, spolupráce s Blankou na jejích sólových deskách). Na místo bubeníka je angažován Pavel Attel (dříve také v Tiché dohodě). Odehráli jsme zatím jediný koncert a v září opět přišel zákaz živých vystoupení a zpěvu. Do konce roku se už nic zvláštního nestalo.

Rok 2021:

Na Radiu Beat vás osvěží pravidelné Saharovy úvahy o životě, které se vysílají pod názvem Tak pravil Sahara. Je také opět nominován na Osobnost roku v anketě Beatová síň slávy. Kapela stále čeká na konec zákazu zpěvu, který z nějakého důvodu stále trvá, ale přesto se už v květnu podařilo odehrát narozeninový fesťáček v Pardubicích (společně s punkovými kapelami) a opět se objevují naše samostatné koncerty, v Kadani, na severní Moravě, v Teplicích, apod. Už se těšíme na živé hraní, které nelze ničím nahradit. Od října opět všechno zrušeno, zůstal jediný koncert - naše tradiční vánoční loď Kamina, tentokrát se "specialitou" vládního omezení vstupu pro neočkované diváky, od čehož se zásadně distancujeme.

Rok 2022:

Další kovidový rok je za námi. Sahara i letos glosuje na Radiu Beat. V lednu jsme vystoupili v klubu Paderewski v Karlových Varech opět jen pro očkované diváky a pro nás díky tomu se sníženými honoráři.  V únoru byly nezákonné restrikce konečně zrušeny. Sahara pohostinsky natáčí píseň Vynechanej chlap, která se zanedlouho objeví na chystaném CD skupiny Pozdní sběr. Je opět nominován na Osobnost roku Radia Beat. Vystoupili jsme v Jihlavě a konečně také v Táboře. Chystáme se podruhé na festival Valašský Špalíček a taky na Kladenské dvorky d. V srpnu jsme byli pozváni na kulturní přehlídku Tschechische Saison v Drážďanech, kde jsme vystupovali společně s Divadlem bratří Formanů. Na podzim jsme konečně dostali chuť skládat nové písničky a ke konci roku vznikla nová nahrávka Končej Zlatý neděle. V Praze jsme opět vystoupili na lodi Kamina, která se již po několikáté stala místem našich pražských prezentací. 

Rok 2023: 

V lednu jsme zrealizovali nový klip, který režíroval Karel Greif a natočili jsme ho jednoduše v naší zkušebně. V únoru jsme byli pozváni na delší rozhovor v Rádiu Patriot v Nymburce, kde jsme po dlouhé době dostali hodinový prostor k nesestříhané veřejné prezentaci (lze najít na youtube jako: Inspirativní rozhovor na Rádiu Patriot). V Praze opět 2x Kamina, dále vydařený a hojně navštívený samostatný koncert v brněnském Společ. centru Bystrc. V dubnu Sahara vystoupil s Precedens v Akropoli a přišlo pozvání do tříhodinového pokecu Zpovědnice od Honzy Hamerníka na Radiu Beat. V létě jsme vystoupili na velké městské akci v Ústí nad Orlicí a poprvé v Chotěmicích na statku Vaška Koubka. V září jsme zahráli na pivních slavnostech v Teplicích. Na říjen chystáme další singl z pomalu se rodící třetí desky, která by - dá li Bůh - měla vyjít na jaře příštího roku opět u vydavatelství Galén.

 

bottom of page